Proiectul BANCNOTE ȘI MONEDE ANIVERSARE ROMÂNEȘTI

Ediția aVII-a

Proiectul

BANCNOTE ȘI MONEDE ANIVERSARE ROMÂNEȘTI

Asigurând plusvaloare sistemului educaţional, activităţile desfășurate în domeniul educației financiare sunt recunoscute ca fiind o dimensiune semnificativă atât asupra creșterii responsabilității elevilor în plan personal cât și asupra construirii unui viitor mai bun.

Scopul proiectului constă în dezvoltarea competenţelor-cheie la nivelul elevilor clasei a IV-a B în cadrul acțiunilor extracurriculare  pe teme de educaţie financiară, prin prezentare de publicații, creații plastice  și fotografii  referitoare la  bani.

Activități:

A1. Remember

A2. Bancnote și monede comemorative românești

A3. Colecționari celebri

A4. Colecții personale

A5. Bancnota aniversară

Proiectul este predictibil și măsurabil:

·       5 activități;

·       3 elevi participanți;

·       publicație propusă pentru concursul național.

Publicația Bancnote și monede aniversare românești reprezintă o resursă                educațională realizată de către elevi pentru elevi. Produsul final va fi încărcat pe site-ul școlii în format electronic, iar forma tiparită  poate fi  consultată la bibliotecă.

Pliantul de prezentare - GMW2020.pdf